O nás

Vánoční začátek

V roce 2010 začal vznikat rodinný příběh o adventu a vánočních svátcích, který se díky zázračnému andílkovi Vandílkovi propojil s betlémským příběhem o narození Ježíška. Na jaře 2011, kdy byly na světě první kapitoly, se do projektu zapojila Radka, jež se pustila do tvorby ilustrací, a v říjnu 2011 se nám podařilo pokřtít knihu Vánoce s andílkem Vandílkem aneb Dva výlety do Betléma a zase zpátky domů. Po třech vánočních sezonách byl celý náklad knihy rozebraný, a proto na podzim 2014 vyšlo druhé vydání.

 

Duhové pokračování

V polovině října 2014 jsme se v rámci vydání volného pokračování nazvaného Duhové tajemství andílka Vandílka aneb Dva výlety do zlatovzduchu rozhodly zkusit crowdfunding a zveřejnit náš projekt na Hithit.com. Chtěly jsme získat cílovou částku
(50 000,- Kč), nechat vytisknout 200 knih navíc a věnovat je dětem v nemocnicích, abychom je podpořily v nalézání vnitřní síly, radosti, štěstí a naděje. Po týdnu na Hithitu jsme získaly tolik příspěvků, že byla cílová částka přesažena, a tak bylo jasné, že se Vandílek rozletí k více než 200 dětem! Nakonec náš projekt podpořilo 155 přispěvatelů, díky nimž jsme získaly 201 % cílové částky, tzn. příspěvek na 402 knih pro děti v nemocnicích. K těmto knihám přibylo dalších 380 od soukromých přispěvatelů. Celkem jsme tedy mohly dětem rozdat 782 knih, a to nejen těm v nemocnicích, ale i v sociálně slabých rodinách a dětských domovech.

Čím je Vandílek zajímavý?

Dnešní společnost vyzdvihuje intelekt nade vše, a proto se málokdy dokážeme zklidnit, zbavit se svých myšlenek a nahlédnout do svého nitra, kde se skrývá náš největší poklad, naše vnitřní životní síla. Je to místo, kterému při tvůrčí práci věnujeme pozornost, místo, jež nám dává inspiraci... Díky tomuto propojení s niterným světem mají hrdinové příběhů nejen každodenní zážitky, ale jako andílci prožívají dobrodružství ve zlatovzduchu, kde dětským způsobem poznávají vnitřní podstatu všeho, co je obklopuje.
Vandílkovským projektem si plníme naše životní sny – tvoříme knihy pro nejmenší a „nejotevřenější“ bytosti, které nás dennodenně učí, i když si to mnohdy neuvědomujeme.

Na Vandílka navázal projekt plný zázraků...

Na začátku ledna 2016 jsem Radce řekla o své touze vytvořit „pozitivní" karty pro děti. Cítila jsem, že po tvoření knih o Vandílkovi a před tím, než vydáme chystanou veršovanou knihu, máme pracovat na krátkých zázračných vzkazech pro děti. Tato intuice byla správná. Na konci ledna, kdy byly na světě první veršíky, jsme se dozvěděli, že náš syn Karlík musí podstoupit transplantaci kostní dřeně. Stalo se tak v dubnu a naskicované obrázky s veršovánkami v pracovní verzi nás provázely celým jedenapůlměsíčním pobytem na transplantační jednotce. Kájovou oblíbenou kartou se stala karta „Jsem odvážný!“ s textem „Před srdcem odvážným a láskou ryzí strachy, co zjeví se, zázračně mizí!“. Po úspěšné transplantaci a s odstupem času si uvědomuji, jak moc mi pomáhalo, když jsem aspoň na chvíli zahnala všechny myšlenky a vstoupila do ticha a klidu svého vnitřního světa. V nitru každého z nás se ukrývá poklad a díky němu můžeme prožívat štěstí i v těch okamžicích, které jsme zvyklí hodnotit jako těžké, smutné či nesnesitelné...

Díky Hithitu, DK Kamecháček, DK Medlánci a panu Veselému jsme mohly o Vánocích dětem v nemocnicích rozdat 260 sad karet a 260 omalovánek! První Zázračné karty a omalovánky rozdával Mikuláš na transplantační jednotce a oddělení onkologie v Motole (http://www.donor.cz/galerie/pohled/730), další 100+100 jsme předaly na oddělení dětské onkologie v Brně a 50+50 dárečků jsme předaly na oddělení dětské psychiatrie v Praze-Krči.

Posláním Zázračných karet je učit děti a ty, kteří se cítí být dětmi i v dospělosti, prožívat štěstí a radost, žít tady a teď a nevěnovat příliš pozornosti myšlenkám, které zastírají zázraky přítomného okamžiku. Sada 39 karet je procházkou divotvorným světem s kamarády, kteří vás potěší nejen krátkými veršovánkami, ale i vzkazy ve výkladovém sešitě. V něm také najdete nápady, jak se s kartami bavit. Zároveň s kartami jsme vydaly i Zázračné omalovánky s 24 obrázky a veršovánkami.

Vandílek dětem

Vandílek dětem pořádá řadu akcí pro mateřské i základní školy. Vandílek nám tak dává příležitost vyprávět dětem o tom, jak vzniká příběh, jak se tvoří ilustrace, jak se knihy tisknou a vážou, a hlavně můžeme dětem ukázat, jak mohou vstupovat do prostoru nekonečných příběhů a splněných přání.
Od léta 2014 pořádá Vandílek dětem letní a pololetní kurzy Tvoříme knihu s Vandílkem. Děti zde tvoří vlastní knihu od prvního písmenka po pevnou vazbu, a to včetně vlastních ilustrací a titulní obálky.

Co bychom přály všem našim fanouškům?

Aby naši tvorbu vnímali srdcem!

Šárka Kadlečíková (autorka), Radka Sedlačíková Černocká (ilustrátorka), Lenka Svobodová (koordinátorka vandílkovských aktivit), Monika Jančová (mediální poradkyně)

 

metoda nakladatelstvi logo