Vánoce s andílkem Vandílkem

Próza o andílkovi Vandílkovi navozuje sugestivně atmosféru Vánoc v několika vrstvách

Próza o andílkovi Vandílkovi navozuje sugestivně atmosféru Vánoc v několika vrstvách. Reálnou rovinu představuje příběh rodiny, do níž se těsně před Vánocemi narodilo ke dvěma sourozencům další dítě. Autorka popisuje předvánoční období formou reflektující obvyklé dění ve školce i v rodině a malý recipient s radostí naslouchá popisu věcí a dějů, které důvěrně zná a na něž se při čtení nebo poslechu začne znovu těšit, rozvzpomene se na vánoční nákupy a shon, který příchod svátků signalizuje, znovu začne klást zvídavé otázky týkající se Ježíška a dárků a především jej pohltí atmosféra, která nad materiální statky staví tajuplnost dne, který se vrací jen jednou za rok. V této rovině hrdinové povídky prožijí napětí Štědrého večera i jeho vyvrcholení, s kamarády si vychutnají dny prázdnin a radost z dárků.

Druhou rovinou příběhu je fantazijní putování malého hrdiny Kryštofa, jeho sestry Kristýny a ve druhém sledu pak i jejich kamarádů do Betléma, které jim zprostředkuje vánoční figurka andílka. Andílek, který zaujal zvláštním svitem Kryštofa na vánočních trzích natolik, že jej koupil jako dárek své nemocné sestře, v noci uměl ožít a děti s ním prožily  biblický příběh o narození Ježíška v Betlémě, o kometě, třech mudrcích, útěku do Egypta.

Obě roviny spojuje motiv narození malého děťátka, které jako symbol přišlo s maminkou domů pár dní před Štědrým dnem a dětem splynulo se snovým Ježíškem, stejně jako maminka s Marií.

Příběh je napsaný s velkým porozuměním psychiky malého dítěte, je výrazem pochopení dětské potřeby mateřské lásky a harmonie v rodinných vztazích, vyzařuje mateřskou něhu, autorka však odolala pokušení sentimentu, k němuž by téma Vánoc a narození dítěte mohlo svádět. 

V rámci současné literatury pro malé děti, která se často orientuje na disharmonické okamžiky v životě dítěte, je příběh o Vandílkovi  pro recipienta ponořením do bezpečí, chvílí nalezení životní jistoty a pro dítě a především pro dospělého předčitatele ubezpečením, že funkční rodina má předpoklady pro trvalou existenci.  

doc. Naděžda Sieglová

 

Andílek Vandílek jako průvodce dětí vánočními svátky

Proč vlastně slavíme Vánoce? Co je jejich pravou podstatou? Dospělým je většinou známa, ale děti je s ní potřeba seznámit. Přijměte pozvání na dva vánoční výlety s andílkem Vandílkem…

Milé vyprávění pro malé čtenáře o Ježíškově narození prolínající se se současností napsala Šárka Kadlečíková. Knihu s názvem Vánoce s andílkem Vandílkem aneb Dva výlety do Betléma a zase zpátky domů svými něžnými ilustracemi doplnila Radka Sedlačíková Černocká.

Na malé čtenáře čekají dvě roviny příběhu, které se však vzájemně proplétají. Tou první je nahlédnutí do rodiny šestiletého Kryštofa, druhou tvoří výlety do Betléma za nově narozeným Ježíškem.

Nejen v Betlémě se radují z malého miminka. K prvorozené Kristýně a mladšímu Kryštofovi právě přibyl bratříček Karlík. Kryštof se těší na Karlíka a na maminku a samozřejmě i na Vánoce, ale na druhou stranu prožívá smutek, protože mu umřel dědeček. Touží dostat od Ježíška oživovací stroj, aby zase mohl chodit s dědou na ryby.

Poetické vyprávění se zaměřuje na typické prožívání vánočních svátků. Postava Kryštofa tu sehrává roli jakéhosi dětského průvodce. Spolu s ním malí čtenáři navštíví tradiční vánoční trhy na náměstí (zde Kryštof ve stánku koupí postavičku andílka jako dárek pro svou nemocnou sestru), těší se na Štědrý den, radují se z nazdobeného stromečku a dárků a samozřejmě si užívají sněhu a zimních radovánek. Příběh končí ve stejné chvíli jako svátky – na Tři krále.

Reálnou rovinu protíná fantazijní svět ztělesněný andílkem Vandílkem, Kryštofovým dárkem Kristýně. Jednou v noci se začne třpytit, ožije a děti vezme na dva krásné a trošku i dobrodružné výlety. Potkají se s jinými anděly, ale hlavně navštíví novorozeného Ježíška a sehrají v jeho příběhu nemalou roli.

Nečekejte žádné dramatické zvraty či komplikované zápletky. Je to lyrická pohádka o nejkrásnějších, nejtajuplnějších svátcích v roce. Rodiče díky téměř až snovému příběhu mají dostatek prostoru, jak malým dětem přiblížit smysl Vánoc, popovídat si o tom, jak se Vánoce slaví v té či oné rodině, co je u koho typickým štědrovečerním jídlem, …

Výhodou jsou krátké kapitoly, které doplňuje mnoho ilustrací. Díky tomu by u čtení mohli vydržet i ti nejmenší, kteří ještě mají problémy s delším soustředěním se. Už batolatům, která si Vánoce teprve začínají uvědomovat, je možno tyto svátky přiblížit skrze pohádku.

Dílo Šárky Kadlečíkové zaujme i proto, že je v něm něha, láska, harmonie a klid. Vše se odehrává tak, jak má, a na děti tudíž vyzařuje tolik potřebný pocit jistoty a bezpečí.

Vánoce s andílkem Vandílkem jsou knihou, kterou si vy i vaše děti jistě zamilujete a k níž se budete každý rok rádi vracet.

Markéta Glozarová
(provozovatelka a šéfredaktorka literárního webu KlubKnihomolu.cz)